Depremin ardından karavanlara ilgi arttı

Deprem felaketi sonrası güvensiz evlerde yaşayanlar alternatif yaşam şekillerini araştırmaya başladı.

İstanbul’da bina, site gibi yerlerde yaşamak istemeyenler karavanlara yöneldi.

Satışlarında dikkat çeken bir talep artışı olan karavanlar, sokak aralarında da görülmeye başlandı. Özellikle karavan üreticileri siparişlere yetişemez hale geldi.

“DEPREM OLURSA BİNALARA GÖRE DAHA GÜVENLİ”

Acil durumlarda kullanmak için motokaravan satın almaya geldiğini belirten Ersin Yılmaz, “Çekme karavanın zorlukları olduğu için motokaravan bakmaya geldim. Herhangi bir olumsuzluk anında hızlı yer değiştirebiliyorsun. Bize göre daha güvenli. Kızım da karavanda yaşıyor. Deprem olursa binalara göre daha güvenli olduğu kesin. En fazla altından fay hattı geçiyorsa o zaman zor durumda kalabilir” dedi.

“YÜZDE 70 TALEP ARTIŞI VAR”

İstanbul’da aylık 2 karavan sattıklarını belirten satıcı Gökhan Düzolan, depremden sonra ise sayının 10’a çıktığını dile getirerek, “Evleri ağır hasarlı olanlar bize geldi. Gaziantep, Hatay’dan gelip karavan alanlar oldu ama şu an İstanbul’da gündemin deprem olması nedeniyle o süreci yaşamak istemeyen insanlar geliyor. Eskiden evin içerisinde ikna olmayan insanlar oluyordu, eşi ikna olmuyor kendisi böyle bir yaşam istiyordu ama şimdi depremden dolayı evin her halkı karavan istiyor. ‘Öyle bir gece yaşarsak ne olur? Nereye gideriz? Tam zamanlı mı karavanda yaşamalıyız?’ gibi sorular soruyorlar.  Sonrasında gelip görmek istiyorlar. Yüzde 70 bir talep artışı var. Bir yandan sektör büyürken deprem gibi etkenler sektöre yansıyor. Ciddi bir artışımız var, aylık 2 karavan verirken şu an sayı 10’a çıktı” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir