Kim 70’inci yılda şov yaptı! Bir yanında Rusya, bir yanında Çin

Kim Jong Un, 1950-53 Kore Savaşı’nı durduran ateşkesin 70’inci yıl dönümünde, iki yakın müttefiki Çin ve Rusya’dan heyetleri ağırladı. Bu, COVID-19 salgınından beri yabancı ülkeden bir heyetin Pyongyang’ı ziyaret ettiği ilk etkinlik oldu. Çok katı bir pandemi kısıtlaması uygulayan Kuzey Kore yönetimi, 2020 yılının başından beri kendi vatandaşları dahil yurtdışından gelişlere izin vermiyordu.

PUTİN MEKTUP GÖNDERDİ

Etkinliklere katılan Çin heyetine orta düzey bir yetkili olan, Komünist Parti politbüro üyesi Li Hongzhong başkanlık ederken, Rusya’yı daha önemli bir isim, Savunma Bakanı Sergey Şoygu temsil etti. Kim ile birebir görüşme gerçekleştiren Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzalı “iyi niyet mesajları” dolu bir mektubu ev sahibi lidere teslim etti. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, görüşmede savunma ve güvenlik meselelerinin ele alındığını aktardı. Bu toplantı sonrası Kim, konuklarına silah fuarını gezdirdi. Kim’in, “Kuzey Kore içinde geliştirilmesi ve üretilmesiyle” övündüğü silahlar arasında gelişmiş Hwasong-17 ve Hwasong-18 kıtalararası balistik füzeleri yer aldı.

DRONLAR İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Öte yandan asıl dikkat çeken ise daha önce kamuya açıklanmayan silahlı insansız hava araçları (SİHA) oldu. KCNA’nın paylaştığı fotoğraflarda Bakan Şoygu ve Devlet Başkanı Kim, Pyongyang en yeni SİHA’ları önünde görüldü. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşta İran yapımı kamikaze dronlar kullandığı bir ortamda, Kore yapımı SİHA’ların ilk kez görülmesi dikkat çekti. Uzmanlar, bu silahların Rusya tarafından Ukrayna’da kullanılabileceğine dikkat çekti. Güney Kore ordusu da servis edilen fotoğrafları kullanarak silahları incelediklerini ve kapasitelerini analiz etmeye çalıştıklarını bildirdi. Daha önce ABD yönetimi Kuzey Kore’yi, Rusya’ya silah sağlamakla suçlamıştı. Pyongyang bu iddiaları her zaman reddetti.

Kim Jong-un yeni dronlarını Rus Savunma Bakanı Şoygu’ya tanıttı.

BİLGİ NOTU: Kore yarımadasında çatışmalar 27 Temmuz 1953’te imzalanan ateşkesle durdu. Ancak hiçbir zaman barış anlaşması imzalanmadı, yani savaş hali teknik olarak hâlâ sürüyor. Yine de bu tarih Pyongyang tarafından Zafer Günü olarak kutlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x