ABD’nin en büyük eyalet üniversitesinde bir haftalık grev başlatıldı

ABD’nin en büyük eyalet üniversitesi olan California Eyalet Üniversitesi’nin (CSU) öğretim üyeleri ve bazı çalışanları, maaş artışı ve diğer talepler konusunda anlaşmaya varamadığı okul yönetimine karşı bir haftalık grev başlattı.

Açıklamada, aralarında profesör, araştırmacı, kütüphane görevlisi ve diğer işçilerin de bulunduğu yaklaşık 30 bin sendika üyesinin, CSU’nun 23 ayrı kampüsünde hafta boyu greve devam edeceği bilgisi yer aldı.

CSU yönetiminden istedikleri “yüzde 12’lik ücret artışının kabul edilmediği” kaydedilen açıklamada, üniversitenin hesaplarında 766 milyon dolardan fazla rezerv fonunun bulunduğu aktarıldı.

CSU yetkilileri ise maaş taleplerinin mali açıdan uygun olmadığını ancak yüzde 5 maaş zammı yapabilme güçlerinin olduğunu açıkladı.

CSU Rektör Yardımcısı Leora Freedman, rezerv fonunun ücret artışları için kullanılamayacağını, bu paranın ekonomik belirsizlik, yangın veya deprem gibi acil durumlar için ayrıldığını ifade etti.

CFA üyeleri, “daha yüksek ücret, daha yönetilebilir iş yükleri ve ebeveyn izninde artış” talebiyle geçen bir dizi grev düzenlemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir