Altan Öymen CHP Kurultayı’nı Odatv’ye değerlendirdi: Kardeşlik havası içinde geçti

Uğur Can Biçer

Eski CHP Genel Başkanı ve gazeteci Altan Öymen, kurultaya aile içi sağlık problemi nedeniyle katılamadığını, ancak televizyondan izlediğini belirtti.

Kurultayın, seçimden sonra yapılmasının daha doğru olacağını düşündüğünü, ancak dünkü izlenimlerinin herhangi bir endişeye gerek olmadığını gösterdiğini ifade etti.

“Genel hatlarıyla kurultay hem tartışmaların olduğu ama o tartışmaların sınırları aşmadığı bir şekilde cereyan etti, iyi de oldu” diyen Öymen, Kılıçdaroğlu’na herkesin saygısını ve şimdiye kadarki çalışmaları dolayısıyla şükranlarını arz ettiğini kaydetti.

Öymen, kurultayın kardeşlik havası içinde sonuç verdiğini düşündüğünü de ekledi.

DAHA SONRA DÜŞÜNÜLECEK İŞ

Altan Öymen, CHP’nin değişime ihtiyacı olup olmadığı sorusuna ise, “Değişim denilince ne değişmeli partide dediğimizde bu daha sonra düşünülecek bir iş. Benim burada söylediğim CHP’nin programını değiştirme gibi bir meselesi yok. Sosyalist Enternasyonal’e katılmıştır Cumhuriyet Halk Partisi. Orada da uyumlu bir şekilde programa eklemeler yapılmıştır. Tüzükte tartışmalı konular var. Onlar da bir tüzük kurultayında herhalde görüşülecek diye haberler var. O isabetli olur. Tüzükte değişiklik yapılması lazım” şeklinde yanıt verdi.

“ÖZEL İLE GÖRÜŞTÜM”

Altan Öymen, yeni genel başkan Özgür Özel ile kurultaydan önce ve sonra görüştüğünü, Kılıçdaroğlu ile de bugün görüşeceğini söyledi. Öymen, “Hepsine en iyi dileklerimi sundum. Bundan sonra da aynı şekilde yoldaşlık, kardeşlik havası içinde bu parti 100 yılı aşkın zamandır bu ülkeye hizmetlerini sürdürecektir” dedi.

“İMAMOĞLU’NU BEĞENDİM”

Öymen, kurultayın divan başkanlığını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun performansını da beğendiğini belirtti. Öymen, “İyiydi, hatipler polemikleri kıllandırmamaya çalıştılar. Her kurultayda olabilecek şeyler. Her kurultayda diyorum ama öteki partilerin kurultaylarını da karşılaştırılınca hangisinin demokrasiye daha yakın olduğu görülebilir. Bugünkü iktidar partisinin kongresinde herhangi bir tartışma veya bir kaç aday görmedik şimdiye kadar. Öbür partileri çok iyi bilmiyorum ama olsa bir şey ilgim olurdu” diye konuştu.

“İKİSİ DE SOĞUKKANLIYDI”

Altan Öymen, hangi adayın hitabeti güçlüydü sorusuna ise Kılıçdaroğlu ile Özel arasında bir hitabet gücü mukayesesine girmek istemediğini, ikisinin de polemiğe yönelik olmayan soğuk kanlı ifadeler kullandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x