Saadet Partisi o vekilin peşinde… “Allah’ın gazabını” kim söyledi?

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Hasan Bitmez’in kürsüde kalp krizi geçirmesinin ardından AKP sıralarında yükselen “Allah’ın gazabı” sesine ilişkin tepki göstererek “Bu isim gizlenmeye devam ederse, Saadet Partisi ve kamuoyu olarak bu sözün sahibinin 264 AK Partili milletvekili olduğunu kabul etmek durumunda kalacağız. 263 tane AK Partili milletvekilimizi zan altında bırakmamak için bu milletvekilinin kim olduğunun tutanaklara geçirilmesi şarttır. Tarih, bu utanç vesikasını yazmak zorundadır” dedi.

Kaya, TBMM Genel Kurulunda, 14 Aralık Perşembe günü yaşamını yitiren Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in vefatı ve devamında TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan olaylara dair açıklamalarda bulundu.

“TBMM İÇİN BİR UTANÇ”

Kaya, şunları söyledi:

– Mücadele de kavga da mertçe olur. Mücadelede de kavgada da kişi savunmasız kaldığı zaman mertliğin gereği, saldırıyı ve mücadeleyi durdurmaktır; insani değeri paylaşmaktır. Bu değeri, burada bulunan bütün partiler ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki milletvekili arkadaşlarımız da gösterdi. Yere düşmesinden itibaren, kendilerinin üzerine düşen insani ve vicdani sorumluluklarını yerine getirdiler. Ama tutanaklara yansıyan bir söz var, o söz Türkiye Büyük Millet Meclisi için bir utançtır.

– Bu sözün, 600 milletvekili olarak takipçisi olmamız lazım. O söz neydi? Adalet ve Kalkınma Partisi sıralarından Allah’ın gazabı böyle olur diye bir söz tutanaklara geçti. Hatip düştükten sonra üzüntülerini paylaşan, ilk andan itibaren müdahale eden birçok AK Partili vekil olduğunu bildiğim için bu ahlaksızca, bu utanmazca sözün sahibini ortaya çıkartmanın hem Meclis Başkanlık Divanı’nın vazifesi olduğunu düşünüyorum hem de 264 milletvekillik Adalet ve Kalkınma Partisi’nin vazifesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü o söz, Türkiye Büyük Millet Meclisi sıralarından diye tutanaklara geçmedi, Adalet ve Kalkınma Partisi sıralarından diye geçti.

– Bu isim gizlenmeye devam ederse, Saadet Partisi ve kamuoyu olarak bu sözün sahibinin 264 AK Partili milletvekili olduğunu kabul etmek durumunda kalacağız. 263 tane AK Partili milletvekilimizi zan altında bırakmamak için bu milletvekilinin kim olduğunun tutanaklara geçirilmesi şarttır. Tarih, bu utanç vesikasını yazmak zorundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x