Sudaki orman. Dünyanın sayılı ormanlarından biri Türkiye’de

İğneada Longoz Ormanları, Kırklareli’nde bulunan ve dünyada az sayıda olan subasar ormanlardan biridir. Bu ormanlar, deniz, göl, kumul ve orman ekosistemlerinin bir arada bulunduğu, zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip, sakin ve doğal bir tatil beldesidir. Peki, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı nerede ve nasıl gidilir?

İstanbul’a yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta olan İğneada’ya, Kırklareli veya Edirne üzerinden ulaşmak mümkündür.

İğneada’da konaklamak için de farklı seçenekler vardır. İğneada Longoz Ormanları, doğaseverler için görülmeye değer bir yerdir.

Kırklareli’de bulunan İğneada Longoz Ormanları, İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında yer alıyor. Denizi, ormanları, sahili, tarihi ile “Trakya’nın saklı cenneti” olarak nitelendirilen İğneada Longoz Ormanları, özellikle ormanlarının güzelliği ile görenleri hayran bırakıyor.

İçerisinde 5 göl, 544 çeşit bitki, 46 tür canlı, 25 cins sürüngen, 50 tür memeli, 30 çeşit tatlı su balığı, 20 tür deniz balığı ve 219 çeşit kuş barındıran longoz ormanları, her mevsim olduğu gibi güzelliğiyle dikkati çekiyor.

Bazı vatandaşlar orman içerisinde yürümeyi tercih ederken, longozun zengin florasına tanıklık etmek isteyenler ise Mert Gölü içerisinde kano ile keyifli bir gün geçirebilirler.

Günün yorgunluğunu denizde yüzerek atanlar daha sonra kumda yapılan kahvelerini yudumlayarak gün batımını izleyebilirler.

Özellikle ormanları kano ile gezmek insana ayrı bir keyif veriyor. İğneada, şehir merkezine ortalama 100 km, bağlı bulunduğu ilçeye ise 30 km uzaklıkta bulunan bir sahil beldesidir.

İğneada kamp alanına gitmek için öncelikle İğneada şehir merkezine otobüs veya özel aracınız ile gelmeniz gerekmektedir.

Burada ücretsiz kamp alanları ya da sahilde çadır kurma imkanınız olduğu gibi ücretli kamp alanları ve konaklama imkanları da bulunmaktadır.

Longoz ormanları kamp fiyatları ya da İğneada kamp ücretleri diye aradığınız zaman özel kamp kurulacak ücretli alanların fiyatları ile karşılaşmanız mümkündür.

Ücretli kamp alanları günlük ortalama 100 ile 150 TL arasında değişmektedir.

İğneada, Trakya bölgesinde yer alan bir ilçemizdir. İğneada’da konaklama imkanı sunan yerler arasında İğneada Parlak Resort Hotel, İğneada Motel, Aydeniz Apart Hotel, Çapulcu Mehmet Dede’nin Kamp Yeri, Mert Gölü Kamp Alanı, Sarpdere yakınlarındaki kamp yerleri, Langoz Ormanı içindeki kamp alanı bulunmaktadır

İğneada’nın simgelerinden biri olan İğneada (Limanköy) Feneri, Osmanlı hakimiyetinde olduğu 1866 yılında, Sultan Abdülmecit’in talimatı ile Fransız mimarlar tarafından inşa edilmiştir. Denizden biraz yüksekte konumlanan bu fener, Türkiye’de yer alan deniz fenerlerinin en batıda olanıdır. Bölgenin simgeleri arasında bulunan fenerin, etrafında gezilesi, güzel doğal plajlar bulunmaktadır

İğneada gezilecek yerler arasında

SARDERE

Demirköy ilçesine bağlı olan bir köy, sahip olduğu deresi ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Dere üstünde bulunan ahşap oturma yerleri, arkanıza yaslanıp içeceğinizi yudumlarken doğanın muhteşem güzelliklerini izleme fırsatı vermektedir.

Altınızdan akan dere suları ve yemyeşil doğa aradığınız huzuru size tattırması bakımından İğneada gezilecek yerler listesinde Sarpdere önemli bir yer kaplamaktadır.

ZİNDANDERE ŞELALESİ

İğneada’ya yakın bir yerde bulunan, tamamen doğal ve bozulmamış kalan nadir yerlerden biridir. 7 metre yüksekliğindeki bu şelale, Trakya’da bulunan en yüksek şelaledir. Etrafı yeşillikler ile dolu, kartpostallık görüntüler sunan bir saklı cennettir.

PALİVOR ÇİFTLİĞİ

Tamamen doğal ürünler ve hizmetler sunan Palivor Çiftliği, İğneada’ya yakın bir konumda yer almaktadır. Bu çiftlikte hem organik gıdalarla beslenebilir hem de doğanın güzelliği ve temiz havasıyla ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Ayrıca konaklama seçenekleri de mevcuttur.

İĞNEADA SAHİLİ

İğneada’ya gittiğinizde sahili görmeden dönmeyin. Altın sarısı kumlarıyla dikkat çeken İğneada sahili, deniz tutkunlarının gözdesidir. Yaz aylarında kalabalık olan bu sahil, Karadeniz’in serin ve dalgalı sularına girmenize olanak sağlıyor. Eğer denizden başka aktiviteler yapmak isterseniz, kano ve gezi gibi hizmetler de bulabilirsiniz.

LİMAN BABA TÜRBESİ

İğneada’nın karşısında, limanköy yakınlarında bulunan Liman Baba Türbesi, Telli Baba’nın kardeşlerinden biri olan Liman Baba’ya adanmıştır. Doğa severlerin ve türbe ziyareti yapmak isteyenlerin uğrayabileceği bir yerdir. Burada sadece türbeyi değil, aynı zamanda denizin mavi manzarasını da görebilirsiniz.

LONGOZ ORMANLARI MİLLİ PARKI

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, dokunulmamış ormanları ve çeşitli doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Longoz Ormanları Milli Parkı, derelerin denizle birleştiği yerlerde oluşan setler sayesinde su birikintileri ve göller oluşmuş bir bölgededir

Karadeniz’in en güzel kıyılarından biri olan bu bölge, mevsime göre değişen deniz, dere ve göl suları ile eşsiz doğal harikalar sunmaktadır. Daha önce sit alanı, yaban hayatı koruma alanı gibi farklı koruma statüleri ile ayrı ayrı korunan bölgeler, 2007 yılında birleştirilerek milli park ilan edilmiştir.

Bulgaristan sınırına çok yakın olan milli park, birçok göle ev sahipliği yapmakla birlikte, çeşitli canlı ve bitki türlerine de yaşam alanı sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x