‘Tişört’ provokasyonu elde kaldı: Suudi Arabistan’da Atatürk filmine engel yok

  • HABER7

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa Finali müsabakasını siyasi şova dönüştüren mihrakların “Atatürk” temelli gerilim projesi sonuç vermemişti. Suudi Arabistan’daki maça Atatürk tişörtleriyle çıkılmasına Riyad yönetiminin müsaade etmediği, İstiklal Marşı’na izin verilmediği, Türk bayraklarına engel olunduğu iddialarıyla sosyal medyada korkunç kampanya yürütülmüş, Fenerbahçe ile Galatasaray’ın maça çıkmayıp ülkeye dönmesiyle gerilim tırmandırılmıştı. Fakat İstiklal Marşı ve bayrak iddialarının tamamen yalan olduğu, Atatürk’lü tişört ile “Ne mutlu Türk’üm diyene” pankartı ile maça çıkma talebinin ise maç gününe kadar yapılmayıp teamüllere aykırı olarak son dakikada gündeme getirildiği için geri çevrildiği belirlenmişti.

Irkçılık üzerinden başlatılan karalama kampanyası ile Arabistan özelinde İslam dinine yönelik karalama kampanyası yürütülmüş, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed aleyhine dahi sosyal medyada iğrenç paylaşımlar yapılmıştı.

FİLMİ ENGELLEMEDİLER

28 Şubatvari provokasyonla hedef tahtasına oturtulan Suudi Arabistan yönetiminin Atatürk hakkındaki tavrının ne olduğu, Atatürk filmiyle görüldü.

Amerikan Disney Plus şirketinin yapımında sahnelenen “Atatürk 1881 – 1919” isimli filmin Türkiye ile birlikte Suudi Arabistan’da da gösterime girdiği öğrenildi. Atatürk filminin Suudi Arabistan’daki 6 sinemada izleyiciyle buluştuğu bildirildi.

Atatürk filminin her iki bölümünün de Riyad’da Türkçe olarak sinemaseverlerle buluşturulduğu kaydedildi.

Başkent Riyad’da beyazperdeye taşınan Atatürk filminin sahnelendiği sinema salonları şöyle listelendi:

  • Panorama 10

  • Riyad Gallery 9

  • Riyad Park

  • Empire Cinemas

  • Riyad Front‎

  • Riyad KhuraisPARA MI ATATÜRK MÜ? MASKELERİ İNDİREN FİLM

Sezon başında Disney Plus’ın “en önemli projemiz” dediği dizi, platformun bütün dünyada yaptığı karar değişikliği dolayısıyla yayın planından çıkarılmıştı. Ermeni lobilerinin baskısıyla kararın alındığı öne sürülmüştü.

Fox’un şirket ortaklarından Disney Plus’ın bu kararına, Türkiye’de önde gelen birçok “Atatürkçü” oyuncu sessiz kalmıştı.

Yazarlar, yapımcılar, senaristler, şarkıcılar da Disney’in Atatürk dizisini bloklama kararına hiçbir tepki sesi yükseltememişti.

Disney Plus daha sonra tartışmalara nokta koyarak 29 Ekim’de Fox ekranlarında 85 dakikası yayınlanacak olan 1. filmin hemen ardından yapımın 144 dakikalık tamamının 3 Kasım’da vizyona gireceğini duyurmuştu. İkinci film ise 5 Ocak’ta izleyiciyle buluşmuştu. Atatürk filmi, Suudi Arabistan ile birlikte 30’dan fazla ülkede yayınlandı.


ALİ KOÇ’A ZOR SORULAR

Riyad’da Süper Kupa Finali öncesi yaşanan gerilimin ana aktörlerinden Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un bu ülkede ticari girişimlerde de bulunduğu belirtilmişti.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un sahibi olduğu Otokar firmasının Suudi Arabistan’a 500 milyon dolarlık araç satışı için görüşme gerçekleştirdiği gündeme gelmişti. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, “Suudlularla Koç gibi ticaret” başlıklı makalesinde bu konuya dikkat çekerek Ali Koç’a şu soruları yöneltmişti:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x