Tuvalete Cep Telefonuyla Girenlere Doktorlardan Önemli Uyarı: Çatlatıp Sarkıtıyor!

Stanford ve Harvard eğitimli bir gastroenteroloğa göre, tuvalette eğlenmek için cep telefonunuzu banyoya götürmek o kadar da iyi bir fikir olmayabilir.

Yaz boyunca TikTok’ta yayınlanan bir videoda Dr. Saurabh Sethi, tuvalette işinizi görürken sosyal medyada gezinmenin aslında bazı ciddi sağlık sonuçlarına yol açabileceğini ortaya çıkardı.

Sethi, “Öncelikle, iki numarayı yaparken telefonunuzu kullanmak, tuvalette uzun süre oturmanıza neden olabilir, bu da rektumunuz ve anüsünüzde gerginlik ve baskıya neden olabilir” diye açıkladı.

“Bu hemoroit, anal fissür ve rektal prolapsus gibi sorunlara yol açabilir” diye devam etti.

Sethi, “Büyük tuvaletinizi yaparken telefonunuza bakarak tuvalette uzun süre kalmak rektum ve anüsünüz üzerinde baskı ve ağrı yaratabilir. Bu da hemoroid (basur) ve makat çatlağı (anüs fissür) ve rektumun sarkmasına neden olur” dedi.

“AMELİYAT GEREKEBİLİR”

ABD medyasında yer alan haberlerde Johns Hopkins Tıp Fakültesi ve Cleveland Clinic, makat çatlağı ve hemoroidin çok can yakıcı ve tehlikeli olduğu duyurulurken, Dr. Sethi ise, “En ciddisi rektumun sarkması. Yetişkinlerde bunu iyileştirmek için ameliyat gerekebilir” dedi.

Johns Hopkins Medicine’e göre, anüsünüzün etrafındaki damarlar veya kan damarları şiştiğinde meydana gelen hemoroid oldukça yaygın ancak ağrılıdır.

Ancak telefonunuzu banyoya yanınızda getirmemenizin tek nedeni bunlar değil.

“Diğer bir konu da bakteriler için üreme alanı olabilmesidir” dedi. “Araştırmalar ortalama bir akıllı telefonun umumi tuvalet koltuğundan daha kirli olduğunu ortaya çıkardı; bu nedenle tuvaletteyken ekranı kaydırmaktan kaçının.”

Telefonundan vazgeçemeyeceğini düşünenler için bir ipucu daha verdi.

“Ama eğer elinizden gelmiyorsa, en azından işiniz bittikten sonra telefonu temizlemek için etrafı dezenfektanla silin,” diye bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x